Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Pomnik Mitii Ozierskiego na tle grobowca pułkownika Erhna
26-10-2016

Odnowiono pomniki dzięki zbiórce publicznej

Dwa zabytkowe pomniki nagrobne na cmentarzu w Bielsku Podlaskim wyremontowano dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Bardzo pomocne okazało się wsparcie finansowe, którego udzieliły fundacji osoby odwiedzające groby bliskich podczas zeszłorocznych uroczystości Wszystkich Świętych. Także w tym roku (30 października i 1 listopada) planowana jest zbiórka funduszy na odnowę zabytków bielskiego cmentarza.

- Blisko rok temu, z wielką nieśmiałością i ogromną tremą, rozpoczęliśmy działania zmierzające do realizacji niezwykłego pomysłu – renowacji starych, zabytkowych pomników na bielskim cmentarzu. Mnóstwo pytań cisnęło się do głowy: skąd wziąć fundusze, gdzie znaleźć wykonawcę, jak dobrze ułożyć współpracę z konserwatorem zabytków a także z gospodarzami cmentarzy. Okazuje się, że wszystko jest do zrobienia, jeżeli ma się do tego serce i pasję – opowiada Barbara Babulewicz, Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.

Bielska nekropolia, położona pomiędzy ulicami: Dubiażyńską i Wojska Polskiego, ma ponad 200 lat i zasługuje na opiekę. Społecznicy zaczęli od wytypowania nagrobków, które trzeba wyremontować w pierwszej kolejności. Wybrali pomnik Jadzi Furowicz, zmarłej w 1868 roku w wieku trzech lat córki bielskiego lekarza, oraz pomnik z grobu Mitii Ozierskiego, zmarłego w 1897 r. siedmioletniego syna pułkownika carskiego.

- W naszym zróżnicowanym wyznaniowo mieście nie mogło być inaczej jak jeden pomnik z cmentarza katolickiego i jeden z prawosławnego – wyjaśnia prezes Barbara Babulewicz.

Bielska fundacja potrzebowała funduszy do zrealizowania swoich planów. Za wzór wzięto Jerzego Waldorfa i prowadzoną przez niego kwestę na warszawskich Starych Powązkach. Pierwszą zbiórkę na Starych Powązkach zorganizowano 1 listopada 1975 r. Równo 40 lat później – 1 listopada 2015 r. – przeprowadzono pierwszą kwestę na bielskim, starym, wielowyznaniowym cmentarzu.

- Zebraliśmy niebagatelną kwotę 9 305 złotych i był to niezły początek – opowiada Barbara Babulewicz. – Nawiązaliśmy współpracę z panią konserwator dzieł sztuki Małgorzatą Andron. Pod jej nadzorem, zgodnie z przekazywanymi na bieżąco zaleceniami, wykonywane były prace renowacyjne przez miejscowego artystę – plastyka Piotra Kozłowskiego. Dużą pomoc okazali nam bielscy „pomnikarze”. Pan Ryszard Łuczaj udostępnił pomieszczenie niezbędne do renowacji rzeźb – pomników, a także służył radą, pomocą i niektórymi materiałami. Pan Andrzej Weres wykonał wiele prac dodatkowych jak: murowanie, przycinanie, czyszczenie, demontaż i ustawianie pomników.  Przy ustawianiu pomnika Miti Ozierskiego pomogli nam także pracownicy pana Sebastiana Gawryluka. Rzeźbę z grobu Jadzi Furowicz, za zgodą księdza proboszcza Dariusza Kujawy, przenieśliśmy na nowe, uporządkowane przez członków fundacji miejsce, obok kaplicy św. Wincentego à Paulo.

Ogromnym zaangażowaniem w pracach wykazali się członkowie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, rodziny, znajomi i przyjaciele fundacji, młodzież szkolna, członkowie bielskiego „Sokoła” oraz niektórzy parafianie. Efekt wspólnych wysiłków wielu osób można już podziwiać na bielskim cmentarzu.

- Z zebranej podczas kwesty kwoty 9 305 złotych, na odnowienie dwóch wymienionych pomników wydaliśmy do dziś 7 995,96 – mówi prezes Barbara Babulewicz. – Pozostało więc 1 309,04 zł. Z tych funduszy planujemy m.in. wykonać płytę upamiętniającą miejsce grobu Jadzi Furowicz, na którym przed przeniesieniem stał odnowiony pomnik. 

W tym roku fundacja planuje kolejną kwestę na rzecz renowacji zabytkowych pomników bielskiego cmentarza.

- Mamy nadzieję, że podjęte w 2015 r. dzieło zbiórki publicznej na restaurację starych, zabytkowych pomników nie zaginie i podtrzymamy je w bieżącym roku – zapowiadają organizatorzy.

Zbiórka publiczna zostanie przeprowadzona przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego w dniach:

  • 30 października 2016 r. (niedziela) w godz. 9.00-16.00
  • 1 listopada 2016 r. (wtorek) w godz. 9.00-16.00

- Serdecznie prosimy mieszkańców Bielska Podlaskiego i bielszczan, którzy przyjechali z różnych stron na groby swoich bliskich, o wsparcie szczytnej akcji odnowy zabytków na bielskim cmentarzu – mówi Barbara Babulewicz. – To nasza historia i kultura. Ratuje ją każda wrzucona do puszki złotówka, za którą „Bóg zapłać”.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Gabriela

Marek

Seweryn

24

niedziela

marzec 2019

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Marzec 2019

p w ś c p s n
1
Wydarzenia z dnia 2 marzec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 3 marzec 2019 (niedziela)
4
5
6
Wydarzenia z dnia 7 marzec 2019 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 8 marzec 2019 (piątek)
Wydarzenia z dnia 9 marzec 2019 (sobota)
10
11
Wydarzenia z dnia 12 marzec 2019 (wtorek)
13
Wydarzenia z dnia 14 marzec 2019 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 15 marzec 2019 (piątek)
  • Wydarzenie z dnia 15 marzec 2019 (piątek): Skok wzwyż
Wydarzenia z dnia 16 marzec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 17 marzec 2019 (niedziela)
Wydarzenia z dnia 18 marzec 2019 (poniedziałek)
19
Wydarzenia z dnia 20 marzec 2019 (środa)
Wydarzenia z dnia 21 marzec 2019 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 22 marzec 2019 (piątek)
Wydarzenia z dnia 23 marzec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 24 marzec 2019 (niedziela)
25
26
Wydarzenia z dnia 27 marzec 2019 (środa)
Wydarzenia z dnia 28 marzec 2019 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 29 marzec 2019 (piątek)
Wydarzenia z dnia 30 marzec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 31 marzec 2019 (niedziela)

Video

Więcej filmów
Atrakcje turystyczne Bielska Podlaskiego
Film turystyczny promujący miasto Bielsk Podlaski.Rok 2018.Produkcja Artgraphic Multimedia
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Panoramiczny Bielsk Podlaski
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę