Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Burmistrzowie i rektor na wspólnym zdjęciu
19-10-2018

Podlaska Akademia Młodego Inżyniera

Osiemdziesięciu uczniów z Bielska Podlaskiego weźmie udział w nowym projekcie edukacyjnym pod nazwą „Podlaska Akademia Młodego Inżyniera”. Umowę w tej sprawie podpisali z władzami Politechniki Białostockiej burmistrzowie podlaskich miast, z których dzieci wezmą udział w projekcie, w tym Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.

Podlaska Akademia Młodego Inżyniera (PAMI) to pomysł na cykl zajęć dla młodzieży, rozwijających zainteresowania naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi. Z projektu skorzysta 320 uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz. Każdy ze słuchaczy PAMI będzie mógł poczuć się jak student kierunku inżynierskiego.

Oficjalne podpisanie umowy między uczelnią a burmistrzami Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz odbyło się 17 października 2018 r.

- Z tymi samorządami współpracujemy najintensywniej i cieszę się, że możemy zaproponować im partnerstwo w kolejnym projekcie – mówił Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Roman Kaczyński.

Prorektor podkreślił, że partnerzy uczelni nie poniosą z tego tytułu kosztów finansowych. Projekt Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera uzyskał bowiem wsparcie w wysokości prawie 440 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Idea Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera wpisuje się w strategię rozwoju naszego miasta – podkreślał Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski. – Bielsk ma swoją inteligentną specjalizację: budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Jako samorząd powinniśmy, na jak najwcześniejszych etapach, wyłuskiwać zdolnych inżynierów, którzy mogliby zasilać bielskie przedsiębiorstwa i wspólnie z nami realizować zadania strategii. 14-15 lat to czas kiedy młodzież podejmuje pierwsze decyzje, jak będzie chciała swoim życiem dalej pokierować. Być może dodatkowe zajęcia, które oferuje Politechnika Białostocka, spowodują, że pomyślą o tym, iż warto być inżynierem, warto pójść na studia techniczne – mówił burmistrz Jarosław Borowski.

W ramach Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera zaplanowano wykłady i warsztaty, które poprowadzą pracownicy Politechniki Białostockiej. Uczniowie będą poznawać zjawiska i procesy zachodzące w ich otoczeniu, m.in. procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym, prawa mechaniki, technologii przetwórstwa i zastosowania tworzyw, sztucznej inteligencji. Będą mieć zajęcia z inżynierii kreatywności, podstaw programowania, czy techniki druku 3D.

Dodatkowym elementem PAMI są zajęcia dla rodziców, których celem będzie podniesienie umiejętności wychowawczych i wiedzy o rozwoju emocjonalnym dzieci. Będą spotkania o bezpiecznym korzystaniu z internetu przez dzieci, a także dotyczące gier planszowych i strategicznych.

- Kontakt z nowoczesną technologią, wbrew pozorom, nie zaczyna się na studiach wyższych. Często małe dzieci potrafią nas zaskoczyć umiejętnościami obsługi i poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. My będziemy starali się porządkować tę wiedzę, właściwie ją ukierunkowywać. PAMI jest swojego rodzaju kontynuacją pracy, którą prowadzimy od kilku lat w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego – mówił Prorektor ds. Studenckich prof. Jarosław Perszko.

W startującej Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera udział weźmie 320 uczniów: po 80-ciu z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz oraz 40 rodziców. Rekrutacja do Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera rozpocznie się już 24 października. Pierwsze zajęcia PAMI odbędą się w sobotę, 17 listopada.

Wydarzenie miało miejsce 17.10.2018

Fot. Politechnika Białostocka

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Alina

Aneta

Justyna

16

niedziela

czerwiec 2019

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Czerwiec 2019

p w ś c p s n
Wydarzenia z dnia 1 czerwiec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 2 czerwiec 2019 (niedziela)
Wydarzenia z dnia 3 czerwiec 2019 (poniedziałek)
4
5
6
Wydarzenia z dnia 7 czerwiec 2019 (piątek)
  • Wydarzenie z dnia 7 czerwiec 2019 (piątek): Kino w BDK
Wydarzenia z dnia 8 czerwiec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 9 czerwiec 2019 (niedziela)
10
Wydarzenia z dnia 11 czerwiec 2019 (wtorek)
12
Wydarzenia z dnia 13 czerwiec 2019 (czwartek)
14
Wydarzenia z dnia 15 czerwiec 2019 (sobota)
Wydarzenia z dnia 16 czerwiec 2019 (niedziela)
17
Wydarzenia z dnia 18 czerwiec 2019 (wtorek)
Wydarzenia z dnia 19 czerwiec 2019 (środa)
Wydarzenia z dnia 20 czerwiec 2019 (czwartek)
21
Wydarzenia z dnia 22 czerwiec 2019 (sobota)
23
Wydarzenia z dnia 24 czerwiec 2019 (poniedziałek)
Wydarzenia z dnia 25 czerwiec 2019 (wtorek)
Wydarzenia z dnia 26 czerwiec 2019 (środa)
Wydarzenia z dnia 27 czerwiec 2019 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 28 czerwiec 2019 (piątek)
Wydarzenia z dnia 29 czerwiec 2019 (sobota)
30

Video

Więcej filmów
Atrakcje turystyczne Bielska Podlaskiego
Film turystyczny promujący miasto Bielsk Podlaski.Rok 2018.Produkcja Artgraphic Multimedia
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Panoramiczny Bielsk Podlaski
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę