Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Mapa Polski z logo Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
22-10-2015

Szukasz miejsca na biznes? Zapraszamy do Bielska Podlaskiego!

Ponad pięć hektarów terenów gotowych pod inwestycje i należących do Miasta Bielsk Podlaski zostało włączonych do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podstrefa Bielsk Podlaski to wielka okazja dla przedsiębiorców szukających dogodnego miejsca do zainwestowania.

Decyzję o rozszerzeniu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i powstaniu m.in. Podstrefy Bielsk Podlaski, podjęła we wtorek 20 października Rada Ministrów. Nasze miasto czekało na nią ponad półtora roku. To świetna wieść zarówno dla samorządu, jak i przede wszystkim dla mieszkańców, bo podstrefa powinna znacząco wzmocnić i tak już korzystny wizerunek Bielska jako dynamicznie rozwijającego się miasta przyjaznego biznesowi i przedsiębiorcom.

- Rozszerzenie Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest dla naszego miasta bardzo ważne, bo powinno nam dać kolejny impuls do rozwoju przedsiębiorczości – podkreśla Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski. – Już dziś jesteśmy jednym z wiodących ośrodków biznesowych nie tylko województwa podlaskiego, ale całej wschodniej Polski. To u nas dynamicznie rozwijają się firmy przetwórstwa spożywczego, a w budownictwie modułowym jesteśmy liderem na skalę europejską. Nie chcemy jednak ograniczać się tylko do kilku branż. Zależy nam na ulepszaniu warunków do prowadzenia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców, a także na pozyskiwaniu kolejnych inwestorów.

Tereny przygotowało miasto

Temu służyły kroki, które bielski samorząd podjął w ostatnich latach. Sporym wysiłkiem finansowym miasto uzbroiło ponad 5 hektarów gruntów miejskich w pobliżu szosy do Białowieży. Te tereny już czekają na nowych inwestorów. Celem zrealizowanego projektu było stworzenie przyjaźniejszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, rozwoju i dyfuzji przedsięwzięć innowacyjnych, a także poprawienie dostępności komunikacyjnej terenów przeznaczonych pod inwestycje.

Teraz utworzenie Podstrefy Bielsk Podlaski w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podniosło też atrakcyjność i konkurencyjność miasta oraz wzmocniło jego rolę jako trzeciego subregionalnego ośrodka w województwie podlaskim.

- Liczymy, że przyniesie to dochody do budżetu miasta ze sprzedaży gruntów oraz pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy – wyjaśnia Burmistrz Jarosław Borowski. – Istotnym faktem jest też to, że w przemyślany sposób zostaną zagospodarowane tereny poprzemysłowe, na których rozwiną się nowe podmioty gospodarcze.

Podstrefa Bielsk Podlaski obejmuje 5,2989 ha terenów, których właścicielem jest Miasto Bielsk Podlaski. Teren składa się z trzech kompleksów i jest w większości niezabudowany. Położony jest przy drodze wojewódzkiej relacji Bielsk Podlaski-Białowieża i w niewielkiej odległości od dróg krajowych: nr 19 (Białystok-Lublin-Rzeszów) oraz nr 66 biegnącej z kierunku Warszawy do przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach. Wyposażony jest m.in. w sieci: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz linię oświetlenia ulicznego i nową asfaltową ulicę. Odległość od stacji transformatorowej średniego napięcia wynosi, w zależności od położenia działki, od 130 do 400 metrów. Dwa z trzech kompleksów inwestycyjnych posiadają ogrodzenia przemysłowe.

Już w 2008 roku tereny objęte dziś bielską podstrefą SSSE docenili profesjonaliści i zostały one laureatem III edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal”. Certyfikat wystawiła im Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w konkursie przeprowadzonym pod patronatem Ministerstwa Gospodarki RP.

Strefa generuje miejsca pracy

Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Robert Żyliński zwraca uwagę na to, że łącznie do dyspozycji inwestorów będzie teraz aż 635 hektarów położonych w różnych miejscowościach na terenie trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Według jego wyliczeń, w perspektywie kilku najbliższych lat dzięki nowym inwestycjom w SSSE powstać może ponad 8 tys. miejsc pracy. Część z nich – w Bielsku Podlaskim.

- Dzięki włączeniu do Strefy nowych terenów w Suwałkach, Grajewie, Białymstoku, Szczuczynie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Czyżewie, Hajnówce, Narewce, Nowogrodzie i Sejnach stworzone zostaną warunki do realizacji inwestycji innowacyjnych, ukierunkowanych na produkcję eksportową oraz generujących nowe miejsca pracy – zapowiada SSSE.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna  jest jedną z czternastu specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Strefy ekonomiczne mają służyć przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w danej części kraju. Realizacja założonych celów osiągana jest głównie poprzez umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jednym z najlepiej przygotowanych infrastrukturalnie i najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Polsce.  Świetna lokalizacja – w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej granicy Unii Europejskiej, bliskość granic Rosji, Litwy i Białorusi – jest ogromnym atutem Strefy. Oferuje bogatą ofertę inwestycyjną, kompleksową obsługę procesu inwestycyjnego, a także możliwość skorzystania z najwyższych w kraju ulg podatkowych.

Dotychczas SSSE składała się z siedmiu podstref: Białystok, Ełk, Gołdap, Grajewo, Łomża, Małkinia i Suwałki. Teraz dołączy 11 kolejnych, w tym Podstrefa Bielsk Podlaski. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej SSSE.

Wydarzenie miało miejsce 20.10.2015

Film o Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (2016)

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Hanna

Julian

Łukasz

18

czwartek

październik 2018

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Październik 2018

p w ś c p s n
1
2
3
4
Wydarzenia z dnia 5 Październik 2018 (piątek)
Wydarzenia z dnia 6 Październik 2018 (sobota)
Wydarzenia z dnia 7 Październik 2018 (niedziela)
8
Wydarzenia z dnia 9 Październik 2018 (wtorek)
Wydarzenia z dnia 10 Październik 2018 (środa)
11
Wydarzenia z dnia 12 Październik 2018 (piątek)
Wydarzenia z dnia 13 Październik 2018 (sobota)
Wydarzenia z dnia 14 Październik 2018 (niedziela)
Wydarzenia z dnia 15 Październik 2018 (poniedziałek)
Wydarzenia z dnia 16 Październik 2018 (wtorek)
Wydarzenia z dnia 17 Październik 2018 (środa)
18
Wydarzenia z dnia 19 Październik 2018 (piątek)
Wydarzenia z dnia 20 Październik 2018 (sobota)
Wydarzenia z dnia 21 Październik 2018 (niedziela)
Wydarzenia z dnia 22 Październik 2018 (poniedziałek)
Wydarzenia z dnia 23 Październik 2018 (wtorek)
Wydarzenia z dnia 24 Październik 2018 (środa)
Wydarzenia z dnia 25 Październik 2018 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 26 Październik 2018 (piątek)
Wydarzenia z dnia 27 Październik 2018 (sobota)
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Filmowe podsumowanie roku 2017 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2017 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 14 stycznia 2018 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Panoramiczny Bielsk Podlaski
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę