Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Wizyta w Arhelanie
05-12-2018

Wizyty studyjne w ramach projektu "Dobry zawód — fajne życie"

Listopad 2018 r. to miesiąc obfitujący w wizyty studyjne młodzieży z klas gimnazjalnych, które odbywały się w szkołach kształcenia zawodowego oraz lokalnych przedsiębiorstwach z tytułu udziału Miasta Bielsk Podlaski w projekcie  „Dobry zawód – fajne życie – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim”.

Projekt realizowany jest w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III - Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki”. Jego nadrzędnym celem jest popularyzacja kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców. Projekt ma za zadanie ukazać możliwości i korzyści płynące z wyboru dalszej edukacji prowadzącej do uzyskania uprawnień do pracy w określonym zawodzie i na konkretnym stanowisku.

W listopadzie zorganizowanych zostało 14 wizyt (trzy kolejne będą miały miejsce w grudniu) dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z: Augustowa, Bielska Podlaskiego, Bociek, Czeremchy, Czyż, Dubicz Cerkiewnych, Dubin, Glinnika, Grodziska, Hajnówki, Kleszczel, Milejczyc oraz Orli.

Wizyty odbywały się w głównej mierze w dwóch bielskich szkołach zawodowych:

 • Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego przy ul. Szkolnej 12,
 • Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej przy ul. Hołowieskiej 18,

oraz:

 • Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce,
 • Zespole Szkół im. Krzysztofa Kluka Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce.

Gimnazjaliści, stojący przed wyborem szkoły średniej, przybliżyli sobie ofertę kształcenia poszczególnych placówek na rok szkolny 2018/2019. Mieli także możliwość podpatrzenia, jak wygląda praktyczna nauka zawodu. W szkole o profilu mechanicznym uczniowie przeprowadzali przegląd techniczny pojazdów, a w innej – dziewczęta z klasy o profilu żywienia i usług gastronomicznych przygotowywały posiłki połączone z degustacją. Odwiedzając sale lekcyjne młodzież miała możliwość zapoznania się ze specjalistycznymi pracowniami, które znacznie ułatwiają naukę zawodu.

Odbywały się też wizyty w przedsiębiorstwach, które starano się dopasować pod kątem zainteresowań zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Spośród kilkunastu zakładów (gotowość udziału w projekcie, poza wybranymi, potwierdziły także: bielski Roman K&K sp. z o.o. i De Facto sp.j., hajnowska Fabryka Mebli Forte SA i Zakłady Maszynowe Hamech sp. z o.o., siemiatycki Oerlemans Foods Polska sp. z o.o.) młodzież wybrała i zwiedzała następujące firmy:

 • Arhelan Burzyńscy sp. z o.o.
 • Danwood SA
 • Hanbud Henryk Pruszyński
 • Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Hajnówce
 • Hotel Unibus sp. z o.o.
 • Hotel Cztery Pory Roku

Wizyta w Arhelanie rozpoczęła się od wprowadzenia teoretycznego w sali konferencyjnej, gdzie szczegółowo zostały przedstawione dane na temat przedsiębiorstwa, powstawania nowych sklepów, zapotrzebowania personalnego oraz ścieżki kariery zawodowej. Następnie grupa miała okazję zwiedzić magazyn przy al. Piłsudskiego na krótko przed zmianą jego lokalizacji oraz sklep przy ul. Asnyka w Bielsku Podlaskim – pierwszy, w którym została wprowadzona nowa formuła – strefa bistro „smaczneGO”.

W zakładach produkcyjnych uczniowie zapoznali się historią ich powstania, warunkami pracy i możliwościami rozwoju zawodowego. W Danwood prześledzili cykl produkcyjny prefabrykatów do budowy energooszczędnych domów w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej. Po zwiedzeniu hal wszyscy udali się do tzw. Domu Modelowego, by móc podziwiać finalny efekt prac. W Hanbudzie zaś mieli możliwość podpatrzenia, jak wygląda obróbka blacharska i powstawanie blachodachówek, billboardów reklamowych, metalowych sztachet, etc.

W hotelach młodzież zapoznała się z pracą absolwentów szkół gastronomicznych i hotelarskich. Zwiedzano zarówno pokoje hotelowe, sale bankietowe jak i zaplecza kuchenne.

Wizyty studyjne były już realizowane w grudniu 2017 roku oraz marcu 2018. Wówczas skupiły się one wokół prężnie funkcjonujących w naszym regionie firm, takich jak:

 • IKEA Industry Poland sp. z o.o. oddział w Orli
 • Danwood SA
 • Pronar sp. z o.o.
 • Unibep SA

Dzięki takim wycieczkom uczniowie mogą świadomie podjąć decyzję dotyczącą dalszej drogi kształcenia i ścieżki zawodowej. Kolejne i ostatnie wizyty studyjne w ramach projektu będą organizowane w lutym i marcu przyszłego roku.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Bogusław

Gracjan

Laura

18

wtorek

grudzień 2018

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Grudzień 2018

p w ś c p s n
Wydarzenia z dnia 1 Grudzień 2018 (sobota)
Wydarzenia z dnia 2 Grudzień 2018 (niedziela)
 • Wydarzenie z dnia 2 Grudzień 2018 (niedziela): MLH
 • Wydarzenie z dnia 2 Grudzień 2018 (niedziela): III liga koszykówki
3
4
Wydarzenia z dnia 5 Grudzień 2018 (środa)
Wydarzenia z dnia 6 Grudzień 2018 (czwartek)
Wydarzenia z dnia 7 Grudzień 2018 (piątek)
Wydarzenia z dnia 8 Grudzień 2018 (sobota)
Wydarzenia z dnia 9 Grudzień 2018 (niedziela)
10
Wydarzenia z dnia 11 Grudzień 2018 (wtorek)
12
13
14
15
Wydarzenia z dnia 16 Grudzień 2018 (niedziela)
17
Wydarzenia z dnia 18 Grudzień 2018 (wtorek)
19
20
Wydarzenia z dnia 21 Grudzień 2018 (piątek)
22
23
24
25
26
27
28
Wydarzenia z dnia 29 Grudzień 2018 (sobota)
30
Wydarzenia z dnia 31 Grudzień 2018 (poniedziałek)

Video

Więcej filmów
Filmowe podsumowanie roku 2017 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2017 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 14 stycznia 2018 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Panoramiczny Bielsk Podlaski
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę